2016-08-21 Månadsauktion
255
1786
Samtliga utrop
31
110
9
286
171
102
59
210
12
126
255
12
Partier
285
15
98
Katalognummer
...
Katalognummer
Katalognummer
45.
Solspegel, omkring 1900-talets mitt
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 300 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
66.
Solspegel, 1900-talets andra hälft
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 200 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
400.
Väggskåp, allmoge, Dalarna, daterat 1786
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 300 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
402.
Klädskåp, jugend, 1900-talets början
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
403.
Stolar 10st, Leksands-modell, Erkers
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
8 400 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
404.
Spegel med trymå, senempire, omkring 1800-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
405.
Stolar 3st, Barock, 1700-talets början
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
406.
Boksnurra, 1900-talets början
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
3 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
407.
Bord, Bröderna Miller, 1950/60-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 600 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
409.
Skänkskåp, allmoge, Dalarna, 1700-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
2 400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
410.
Trädgårdsmöblemang 5 delar, Melins Metallgjuteri, Anderstorp
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 000 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
411.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
1 700 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
413.
Klädskåp, jugend, 1900-talets första hälft
5 00 SEK
6 00 SEK
2 100 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
414.
Bord, Gustaviansk allmoge, Hälsingland, 1800-tal
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
850 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
415.
Skänkskåp, allmoge, daterat 1779
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
2 200 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
416.
Golvhörnskåp, Gustaviansk-stil, 1900-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
418.
Vitrinskåp, omkring år 1900
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
6 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
419.
Stol, "Mademoiselle", Ilmari Tapiovaara för Edsbyverken
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 900 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
420.
Stolar 10st, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
4 400 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
421.
Stolar 4st, Leksands-modell, 1800-tal
27 00 SEK
28 00 SEK
900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
422.
Byrå med tre lådor, Louis XVI-stil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 400 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
423.
Trädgårdssoffa, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
900 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
424.
Trädgårdssoffa, 1900-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
425.
Trädgårdsstolar 4st, möjligen Grythyttan
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 100 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
436.
Väggskåp, allmoge, 17/1800-tal
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
437.
Stolar 8st, Gustaviansk-stil, 1900-talets andra hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 100 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
438.
Stolar 6st, Gustaviansk-stil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
700 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
439.
Vitrinskåp, Rokoko-stil, 1900-tal
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
440.
Vitrinskåp, Gustaviansk-stil, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
3 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
441.
Karmstolar 4st, 1900-talets andra hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
11 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
442.
Serveringsvagn, 1950/60-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
1 900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
443.
Kista med välvt lock, allmoge, daterad 1824
24 00 SEK
25 00 SEK
1 300 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
444.
Sideboard, 1960-tal
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
2 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
445.
Matsalsmöblemang 7 delar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
3 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
446.
Byrå med sex lådor, tidigt 1900-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
1 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
447.
Lampbord, Empire-stil, 1900-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
448.
Stolar 6st, Komplot design, Gubi
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
4 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
449.
Stolar 4+1, Sörheim, Norge, 1960/70-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
650 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
450.
Möblemang 5 delar, Gustaviansk-stil, 1900-tal
11 00 SEK
12 00 SEK
1 300 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
451.
Soffa, "Florida", Bröderna Wigells
12 00 SEK
13 00 SEK
2 300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
452.
Karmstol, "Eva Hög", Bruno Mathsson för firma Karl Mathsson, 1968
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
2 600 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
453.
Chiffonjé, 1800-talets slut
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
400 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
454.
Vägghörnskåp, allmoge, Dalarna, 1700-talets slut
4 00 SEK
5 00 SEK
900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
455.
Salskåp, Rokoko-stil, 1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
457.
Byrå med tre lådor, Gustaviansk-stil, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
1 000 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
458.
Snurrstol, omkring år 1900
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
459.
Möblemamang 4 delar, Arne Vodder för Cado, Danmark
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 800 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
460.
Konsolbord, Karl Johan, omkring 1800-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
1 100 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
...