2019-09-29 Månadsauktion
169
2273
Samtliga utrop
41
169
23
662
122
244
73
Kläder, väskor & Accessoarer
212
31
321
33
Partier
181
23
101
26
Katalognummer
Katalognummer
Katalognummer
14.
Ljusstakar ett par, senbarock, 1700-talets första hälft
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
17.
Kandelabrar ett par, empirestil, 1900-tal
24.
Ljusstakar ett par, empire, Frankrike, 1800-talets första hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
3 800 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
49.
Månskensampel, 1800-talets slut
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
1 100 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
54.
Golvlampa, Bergboms, modell G075
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
58.
Taklampa, "Bumlingen", Anders Pehrson för Ateljé Lyktan
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
1 900 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
69.
Golvlampa, "AJ Lampan", Arne Jacobsen för Louis Poulsen, Danmark
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
4 800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
70.
Ljuskrona, Erik Höglund för Boda
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 400 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
75.
Ljusstakar ett par, "Variabel", Pierre Forsell för Skultuna
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
3 400 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
86.
Ljuskrona, Bob Thunell, Falun
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
4 200 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
92.
Takampel, empirestil, troligen Ryssland, 1800-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
40 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
94.
Kandelabrar ett par, Louis XV stil, 1800-tal
99.
Ljuskrona, barockstil, Skultuna, No.205, 1900-tal
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
2 700 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
134.
Bouillottelampa, Louis XV, 1700-tal
156.
Ljusstake, "Variabel", Pierre Forsell för Skultuna
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
158.
Ljusstakar ett par, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
1 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
161.
Ljuskrona, barockstil, omkring 1900-talets mitt
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
3 200 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
167.
Ljusstakar ett par, sterlingsilver, rokokostil, 1900-tal
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 300 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
203.
Kandelabrar ett par, troligen Frankrike, 18/1900-tal
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
1 700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
212.
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
217.
Ljuskrona, 1800-talets slut
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
219.
Ljusplåt, Lars Holmström, Arvika, 1900-talets första hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
900 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
247.
Vägglampetter ett par, Swedish Grace, 1900-talets första hälft
22 00 SEK
23 00 SEK
2 400 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
271.
Ljusstakar ett par, gustaviansk stil, 1900-tal
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
750 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
273.
Taklampa, "PH-5", Paul Henningsen för Louis Poulsen
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
2 200 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
278.
Bordslampa, 1900-talets andra hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
548.
Taklampa, troligen Italien, omkring 1900-talets mitt
6 00 SEK
7 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
568.
Taklampa, "Löken", Helge Zimdahl
23 00 SEK
24 00 SEK
400 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
573.
Bordslampa, Bergboms, Bitossi, Italien
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 700 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
592.
Altarljusstake, barockstil, 18/1900-tal
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
300 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
632.
Taklampa, Carl Fagerlund för Orrefors
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
550 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
636.
Taklampa, 1900-talets andra hälft
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
350 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
644.
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
1 800 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
674.
Bordslampa, funkis, 1930/40-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
690.
Taklykta, 1900-tal
24 00 SEK
25 00 SEK
850 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
723.
Ljuskrona, empirestil, 1900-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 200 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
726.
Kandelabrar ett par, nyrenässans, omkring år 1900
21 00 SEK
22 00 SEK
650 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
732.
Vägglampetter ett par, 1900-tal
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
250 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
733.
Parti 4 delar
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
150 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
744.
Vägglampa, Hans Agne Jakobsson, Markaryd
22 00 SEK
23 00 SEK
300 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
754.
Kandelabrar ett par, 1900-talets början
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
200 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
757.
Bordslampa, Hans Bergström för Ateljé Lyktan, Åhus, 1950/60-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
2 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
766.
Golvlampa, 1950-tal
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 100 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
783.
Väggappliquer ett par, Louis XVI stil, 1900-talets början
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
450 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
795.
Taklampa, 1960/70-tal
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
550 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
801.
Vägglampa, 1950/60-tal
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
400 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
807.
Skomakarlampa med hiss, 1900-talets början
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
834.
Taklampa, 1920/30-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK