2019-09-29 Månadsauktion
662
2273
Samtliga utrop
41
169
23
662
122
244
73
Kläder, väskor & Accessoarer
212
31
321
33
Partier
181
23
101
26
Katalognummer
...
14
Katalognummer
Katalognummer
9.
Bordsursfodral, Stockholmsarbete i rokoko, 1700-tal
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
6 800 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
34.
Redskap 3st i etui, troligen Holland, 1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
51.
Vindflöjel, daterad 1694
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
4 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
79.
Trattgrammofon, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
3 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
119.
Dalahäst, 1900-talets början
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 000 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
33 00 SEK
129.
Jardiniere, nyrokoko, 1800-talets senare del
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
750 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
130.
Ikon, Grekland, 1800-tal
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
900 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
149.
Briljantslipad diamant, 0,39ct
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
162.
Ikon, Grekland, daterad 1850
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
950 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
164.
Dekorationsurnor ett par, Napoleon III, Frankrike, 1800-tal
12 00 SEK
13 00 SEK
6 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
175.
Stor dalahäst, 1900-talets första hälft
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
7 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
181.
Gardinomtag ett par, empire, troligen Frankrike, 1800-talets början
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
184.
Dalagris, 1900-talets första hälft
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
10 500 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
195.
Teakföremål 2st, Johnny Mattsson
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
700 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
208.
Eldhundar ett par, barock, 1700-tal
210.
Vas, Pierre Forsell för Skultuna
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
238.
Planschmappar 33st, "Svenska Fåglar", Bröderna von Wright
243.
Ikon, Ryssland, 18/1900-tal
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
650 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
248.
Emaljerad reklamskylt, "Skånska Kaffe Aktiebolag, Hälsingborg"
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
7 000 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
261.
Kakburk, "Saetre Kjeks", Walt Disney, 1900-talets första hälft
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
800 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
263.
Emaljerad reklamskylt, "Tvätt-Björn"
26 00 SEK
27 00 SEK
2 200 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
279.
Dalagris/sparbössa, 1900-talets första hälft
287.
293.
Kniv med slida, J.Marttiini, Finland
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
550 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
296.
Nycklar 6st, 16/1700-tal
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 800 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
298.
Träfigur, Kaj Bojesen, Danmark
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
343.
Kolonner ett par, 1900-tal
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
9 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
409.
Rundkamin, Hovind, no.22
419.
Rundkamin, Ulefos, no.377D
473.
Kamin, Skogslund & Olsson, Gefle, no.04
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
750 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
503.
18 00 SEK
19 00 SEK
1 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
508.
Dosa med lock, 1800-tal
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
5 200 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
510.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
525.
Modellskepp, 1900-tal
25 00 SEK
26 00 SEK
1 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
539.
Trädgårdsurnor ett par, 1900-talets andra hälft
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
550 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
540.
Dokument, bilder och kuriosa från Amerikaresa, 1922/23
3 00 SEK
4 00 SEK
900 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
558.
13 00 SEK
14 00 SEK
1 300 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
565.
Kakburk, Örebro Kexfabrik, 1900-talets första hälft
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
950 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
575.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm,
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
1 000 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
595.
Dalatupp, 1940-tal
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
700 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
599.
Kniv med slida
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
601.
Dalagris/sparbössa, omkring 1900-talets mitt
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
750 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
602.
Kniv, s.k. "Tunna", Pontus Holmberg, Eskilstuna
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
850 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
603.
Figurin med ljushållare, 1900-talets början
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
608.
Knivar med slida 2st, 1900-talets första hälft
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
700 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
620.
Rökelseampel, 1800-talets andra hälft
10 00 SEK
11 00 SEK
700 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
622.
Reseskrivschatull, England, 1800-tal
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
550 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
633.
Vindflöjel, daterad 1883
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
600 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
...
14