Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
Mine favoritter
0
Hjælp
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Kataloger
2016-05-15 Månadsauktion
1867
Se kataloget
1867
Se kataloget
78
Allmoge
102
Belysning
21
Böcker och Kartor
356
Diverse
109
Glas
143
Guld & Silver
63
Klockor & Ur
6
Kläder, väskor & Accessoarer
169
Konst & Skulptur
45
Leksaker & Kuriosa
165
Metaller
224
Möbler & Speglar
37
Orientalisk porslin och konsthantverk
220
Porslin & keramik
19
Tenn
91
Textilier & Mattor
16
Vapen & Militaria
×
Luk
Hjælp
×
Luk
Mine favoritter
Favorit gemt
×
Luk
Mine favoritter
×
Luk
Log ind
×
Luk
Lägg bud
Siden er ikke aktiv!
Vänligen rör på musen eller klicka på skärmen för att aktivera den igen!
senest aktiv
Kun Vurdering
Fritekst
Fritekst
Præcis matchning
Katalognummer
Varenr
«
1
2
3
4
1
2
3
...
39
»
Katalognummer
Katalognummer
Populærest
Bud
Højeste bud
Laveste bud
Flest bud
Færrest bud
Hammerslag
Højeste hammerslag
Mindste hammerslag
Nuværende katalognummer
1.
Kers Erik Jönsson, Lima, Leksand (1812-1852)
Hammerslag
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
15 500 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Nuværende katalognummer
2.
Spegel, sengustavianskt Stockholmsarbete, omkring år 1800
Hammerslag
26 00 SEK
27 00 SEK
4 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Nuværende katalognummer
3.
Kandelaber i silver, nyrokoko, 1860
Hammerslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
4 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Nuværende katalognummer
4.
Ljusstakar ett par, tenn, Gustavianska, 1800-talets första hälft
Hammerslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
4 400 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Nuværende katalognummer
5.
Bröllopsbägare i silver, 1799
Hammerslag
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
7 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Nuværende katalognummer
6.
Spegel, Gustaviansk, 1700-talets slut
Hammerslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
5 000 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Nuværende katalognummer
7.
Ljuskrona med sex ljusarmar, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
Hammerslag
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
3 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Nuværende katalognummer
10.
Fickur i 14k
Hammerslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
1 700 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Nuværende katalognummer
11.
Fickur, Chronométre Siduna, 14k
Hammerslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
3 600 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Nuværende katalognummer
12.
Fickur, La Rochette, 14k
Hammerslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
1 900 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Nuværende katalognummer
13.
Armband i 18k, 1965
Hammerslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
11 500 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Nuværende katalognummer
14.
Ostbestick 5 delar, med skaft i porfyr
Hammerslag
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
2 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Nuværende katalognummer
15.
Medalj i guld, "Kungliga patriotiska sällskapet"
Hammerslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 800 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
19.
Lars Nils Pirak (1932-2008)
Hammerslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
4 200 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Nuværende katalognummer
20.
Herrarmbandsur i guld, Tissot, quartz
Hammerslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 400 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Nuværende katalognummer
21.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Hammerslag
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
1 100 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Nuværende katalognummer
22.
Dalahäst, 1900-talets första hälft
Hammerslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
650 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Nuværende katalognummer
25.
Ljuskrona för sex ljus, Erik Höglund för Boda
Hammerslag
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 600 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Nuværende katalognummer
26.
Champagneglas 9st, "Helena", Orrefors
Hammerslag
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
850 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Nuværende katalognummer
27.
Kaffeservis 3 delar, silver, Rokoko-stil, 1900-tal
Hammerslag
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
2 400 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Nuværende katalognummer
28.
Ljusstakar ett par, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft
Hammerslag
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
3 400 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
Nuværende katalognummer
29.
Bordsur, Art Deco, 1920/30-tal
Hammerslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
1 600 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Nuværende katalognummer
30.
Kristallkrona, Barock-stil, 1900-talets första hälft
Hammerslag
5 00 SEK
6 00 SEK
3 400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Nuværende katalognummer
31.
Officersvärja, Sverige, modell 1899
Hammerslag
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
1 600 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
Nuværende katalognummer
34.
Ljusstakar ett par, Frankrike, Empire, 1800-talets första hälft
Hammerslag
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
5 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Nuværende katalognummer
35.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
4 600 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Nuværende katalognummer
36.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
6 800 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Nuværende katalognummer
37.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
8 000 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Nuværende katalognummer
38.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
3 600 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
39.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
6 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
40.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
6 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
Nuværende katalognummer
41.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
9 800 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Nuværende katalognummer
42.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
20 500 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Nuværende katalognummer
43.
Dalmålning, AES Leksand, utförd ca.1815
Hammerslag
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
2 300 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Nuværende katalognummer
44.
Damarmbandsur, Formida, 18k
Hammerslag
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
2 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Nuværende katalognummer
45.
Tekoppar med fat 5st, "Blå Eld", Rörstrand
Hammerslag
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
1 700 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Nuværende katalognummer
46.
Tekanna, gräddkanna samt sockerskål, "Blå Eld", Rörstrand
Hammerslag
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
950 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Nuværende katalognummer
47.
Peter Gröndahl (P.Grön) (f.1961)
Ikke solgt
Nuværende katalognummer
48.
Råttsvanssked i silver, 1700-tal
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
3 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Nuværende katalognummer
49.
Sabel, Sverige, modell 1867
Hammerslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
1 200 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
Nuværende katalognummer
50.
Leksaksbil i plåt, Tipp & co, Väst Tyskland
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 800 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Nuværende katalognummer
51.
Leksaksbil i plåt, troligen Tipp & co., Tyskland
Hammerslag
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
2 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
52.
Skulptur i brons, 1920-tal
Hammerslag
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
1 800 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
Nuværende katalognummer
53.
Skulptur i brons, 1900-talets första hälft
Hammerslag
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
550 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Nuværende katalognummer
54.
Kandelabrar ett par, Empire-stil, troligen 1900-tal
Hammerslag
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 200 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Nuværende katalognummer
55.
Assietter 10st, "Blå Eld", Rörstrand
Hammerslag
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
450 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Nuværende katalognummer
56.
Ljusstakar ett par, Senempire, Frankrike, omkring 1800-talets mitt
Hammerslag
9 00 SEK
10 00 SEK
2 100 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Nuværende katalognummer
57.
Damarmbandsur, Lemania, 18k vitguld
Hammerslag
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
2 900 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
39
»
Vi bruger cookies til at levere vores tjenester. Ved at bruge vores tjenester accepterer du vores brug af cookies.
Læs mere
Jeg forstår