Toggle navigation
Dalarnas Auktionsbyrå AB
My Favorites
0
Help
Chinese
Danish
English
Finnish
German
Norwegian
Polish
Romanian
Swedish
Catalogs
2016-04-24 Månadsauktion
1963
All lots
1963
All lots
74
Allmoge
116
Belysning
21
Böcker och Kartor
395
Diverse
165
Glas
114
Guld & Silver
74
Klockor & Ur
179
Konst & Skulptur
12
Leksaker & Kuriosa
190
Metaller
239
Möbler & Speglar
19
Orientalisk porslin och konsthantverk
211
Porslin & keramik
14
Tenn
126
Textilier & Mattor
7
Vapen & Militaria
×
Close
Help
×
Close
My Favorites
Favorite saved!
×
Close
My Favorites
×
Close
Login
×
Close
Lägg bud
The page is disabled!
Please move the mouse or click on the screen to activate it again!
Last active
Only Repurched
Freetext
Freetext
Exact Match
Catalogue Number
Sale No
«
1
2
3
4
1
2
3
...
41
»
Catalogue Number
Catalogue Number
Most popular
Bid
Highest bid
Lowest bid
Most bids
Least bids
Hammer price
Highest hammer
Lowest hammer
Lot No.
1.
Skulptur, "Samhällsdebatten", Lisa Larson för Gustavsberg
Hammer price
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
24 000 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Lot No.
2.
Väggpendyl, Gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets senare del
Hammer price
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
4 000 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
Lot No.
3.
Bestickuppsättning i silver, modell Olga
Hammer price
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
4 400 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
4.
Spegel, Stockholmsarbete i rokoko
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
6 600 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
Lot No.
5.
Målkärl, halvstop, krönt 19/9 1708
Hammer price
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
11 000 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Lot No.
6.
Nötknäppare, allmoge, 1800-talets första hälft
Hammer price
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
10 000 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
7.
Severin Nilson (1846-1918)
Unsold
Lot No.
8.
Leif Liljeblad (f.1950)
Hammer price
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
9 300 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
Lot No.
9.
Vas, Stig Lindberg, Gustavsberg Studiohand
Hammer price
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
3 400 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Lot No.
10.
Skål med hänklar, troligen Hälsingland, daterad 1752
Unsold
Lot No.
11.
Ljusstakar ett par, Empire, Frankrike, 1800-talets början
Hammer price
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
7 600 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Lot No.
12.
Bonadsmålning, Anders Pålsson, Södra Sverige, daterad 1809
Hammer price
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
14 500 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
Lot No.
13.
Träskuren häst, troligen tillverkad av Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
11 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
Lot No.
14.
Pipa, Sofia Isberg, tillskriven
Hammer price
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
2 600 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
Lot No.
15.
Träskuren häst, troligen tillverkad av Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
Unsold
Lot No.
16.
Bestickuppsättning i silver, GAB, modell Chippendale
Hammer price
19 00 SEK
20 00 SEK
5 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Lot No.
20.
Armband i 18k
Hammer price
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
5 800 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
Lot No.
21.
Målkärl i tenn, kvarter, 1783
Hammer price
8 00 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
5 000 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
Lot No.
22.
Guldmedalj, "För nit och redlighet i rikets tjänst"
Hammer price
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
31 00 SEK
32 00 SEK
1 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
Lot No.
23.
Kandelabrar ett par, Empire-stil, 1800-tal
Hammer price
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 500 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
Lot No.
25.
Skulptur i form av putti, 1700-tal
Hammer price
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
11 000 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Lot No.
26.
Carl Larsson (1853-1919)
Hammer price
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
5 800 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
8 00 SEK
Lot No.
27.
Vinglas 5st, Sengustavianska, omkring år 1800
Unsold
Lot No.
28.
Väggtelefon, LM Ericsson, Stockholm, 1900-talets början
Hammer price
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
1 200 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Lot No.
29.
Svante Rydberg (f.1948)
Hammer price
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
30 00 SEK
1 000 SEK
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
Lot No.
30.
Träskuren häst, möjligen tillverkad av Jones Anna, Dalafloda, 1800-tal
Hammer price
5 00 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
4 800 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Lot No.
31.
Bouillotte lampa, Frankrike, 1800-tal
Hammer price
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
5 000 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
Lot No.
32.
Svante Rydberg (f.1948)
Hammer price
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
1 600 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
33.
Samekniv, av Andreas Poggats
Hammer price
28 00 SEK
29 00 SEK
3 600 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Lot No.
34.
Carl Larsson (1853-1919)
Hammer price
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 200 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
Lot No.
35.
Vinglas 4st, Sengustavianska, omkring år 1800
Hammer price
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
850 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
36.
Olle Hanspers (f.1923)
Hammer price
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
5 400 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
Lot No.
37.
Olle Hanspers (f.1923)
Hammer price
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
2 400 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
Lot No.
38.
Bläckställ, 1800-tal
Unsold
Lot No.
39.
Olle Hanspers (f.1923)
Hammer price
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
6 000 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
Lot No.
40.
Ljusstakar 3st, "Klövern", Josef Frank för firma Svenskt Tenn
Hammer price
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
2 800 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
Lot No.
41.
Svante Rydberg (f.1948)
Hammer price
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
1 400 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
Lot No.
42.
Svante Rydberg (f.1948)
Hammer price
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
950 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
28 00 SEK
29 00 SEK
Lot No.
43.
Ljuskrona för sex ljus, Gustaviansk-stil, 1900-talets första hälft
Hammer price
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
6 00 SEK
2 600 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Lot No.
44.
Lindorm Liljefors (1909-1985)
Hammer price
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
5 400 SEK
6 00 SEK
7 00 SEK
Lot No.
45.
Armband i 18k, 1963
Hammer price
20 00 SEK
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
9 600 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Lot No.
46.
Halsband i 18k, 1973
Hammer price
4 00 SEK
5 00 SEK
6 400 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Lot No.
47.
Trädgårdsurnor ett par, 18/1900-tal
Hammer price
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
3 200 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
26 00 SEK
27 00 SEK
Lot No.
48.
Skulptur i konstglas, Oiva Toikka för Nuutajärvi
Hammer price
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
16 00 SEK
17 00 SEK
18 00 SEK
3 900 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
Lot No.
49.
Severin Nilson (1846-1918)
Hammer price
17 00 SEK
18 00 SEK
19 00 SEK
3 000 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
14 00 SEK
15 00 SEK
Lot No.
50.
Axel Nilsson (1889-1981)
Hammer price
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
2 800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
Lot No.
51.
Lokor ett par, omkring 1700-talets mitt
Hammer price
9 00 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
14 500 SEK
10 00 SEK
11 00 SEK
12 00 SEK
13 00 SEK
Lot No.
52.
Ljusstakar ett par, Empire, 1800-talets första hälft
Hammer price
21 00 SEK
22 00 SEK
23 00 SEK
24 00 SEK
25 00 SEK
4 800 SEK
1 00 SEK
2 00 SEK
3 00 SEK
4 00 SEK
5 00 SEK
«
1
2
3
4
1
2
3
...
41
»
We use cookies to provide our services. By using our services, you agree to our use of cookies.
Read more
I understand